Gastro Is Not Dead

ClouDesign

EcoKrabicky

Policejní hodina je zpět, bary a kluby si zoufají

Policejní hodina je zpět, bary a kluby si zoufají

Všechny restaurace a bary budou muset být od soboty uzavřeny mezi půlnocí a šestou hodinou ranní. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Dosud omezení pro restaurace platilo jen v Praze, Středočeském kraji a na Uherskohradišťsku. Další opatření ministr nevyloučil, může jít o roušky na akcích venku, omezení kapacit vnitřních akcí nebo omezení sociálních kontaktů zajištěním rozestupů, například v restauracích.

 

"Epidemická situace není dobrá, epidemie nabírá na síle. Roste i počet hospitalizovaných," řekl ministr. Podle něj tak je pravděpodobné, že od pátku bude většina okresů na semaforu, který označuje regiony podle rizika nákazy covidem-19, v zelené barvě. Tento první stupeň znamená výskyt lokálních ohnisek a sporadické komunitní přenosy. Počet okresů na druhém stupni se zvýšil na 11.

 

Půlnoc, ilustrační fotografie

 

V Praze tak už omezená otevírací doba restaurací a barů platila od minulého týdne, ve Středočeském kraji a okrese Uherské Hradiště od pondělí. Od soboty se přidávají i ostatní regiony, zavřeno musí být mezi půlnocí a 06:00. "Víme, že s narůstajícím časem, kdy je člověk v zařízení a konzumuje alkohol, se zodpovědnost a dodržování opatření snižuje," uvedl člen epidemiologické skupiny při ministerstvu zdravotnictví Roman Chlíbek.

 

Pozn. GastroJobs.cz: Zákaz se nevztahuje na prodej mimo provozovnu stravovacích služeb (např. provozovny rychlého občerstvení s výdejovým okénkem nebo prodej jídla s sebou bez vstupu do provozovny):

https://koronavirus.mzcr.cz/mimoradne-opatreni-omezeni-provozoven-a-provozu-sluzeb-s-ucinnosti-od-19-9-2020-do-odvolani/

 

Bar, ilustrační fotografie

 

Gastronomická skupina Lidi z Baru, která v Brně provozuje pět barů, očekává, že omezení otevírací doby barů a restaurací mezi půlnocí a šestou hodinou ranní přinese ekonomické problémy. Mluvčí společnosti Michael Lapčík dnes ČTK řekl, že zhruba třetina tržeb vzniká právě po půlnoci.

 

"Chápeme, že v pozdějších hodinách se hosté mohou chovat více nezodpovědně a napomáhat tak šíření viru. Zároveň však cítíme potřebu se proti této logice vymezit. Neprovozujeme párty kluby, ale koktejlové bary kladoucí důraz na kvalitu servisu a podávaných nápojů. Zjevně opilým hostům nenaléváme, a pokud to nejde jinak, tak je vyprovázíme ven," uvedl Lapčík. Podle něj tak nařízení v případě podniků Bar, který neexistuje, Super Panda Circus, 4pokoje, Whiskey Bar, který neexistuje, a Slast nedává smysl.

 

"Co se týče míst na stání, tak ta v našich podnicích prakticky nemáme. Například v Baru, který neexistuje nebo Super Panda Circusu jsme nově příchozí hosty vždy usazovali. Pokud se stane, že někteří hosté nebudou chtít platná nařízení respektovat, obsluhující personál jim vhodným způsobem situaci vysvětlí," uvedl Lapčík.

 

Koktejl, ilustrační fotografie

 

Tržby gastronomické skupiny Lidi z Baru, která kromě barů vlastní v Brně i jeden zážitkový hotel, letos v létě meziročně vzrostly o 11 procent. V absolutních číslech jde o dva miliony korun, které však nenahradí jarní ztrátu spojenou s omezeními kvůli koronavirové pandemii. Tato ztráta činila 4,5 milionu korun.

 

Nařízení o uzavření provozu o půlnoci považuje provozovatel čtyř klubů a diskoték v Liberci Martin Hřebík za katastrofu. "Pro kluby, diskotéky, které otevírají ve 21:00 nebo 22:00, to znamená, že ani neotevřou," řekl dnes ČTK.

 

Sám v provozu ponechá jen Top Star v horním centru, u něhož otevírací dobu posune na 20:00. A ve velkém klubu Lípa v dolním centru, který otevřel teprve před několika měsíci, chce místo tanečních party a diskoték pořádat aspoň jednou týdně koncerty. "Obvoláváme všechny možné umělce, abychom aspoň v sobotu měli koncert, který se dá stihnout do půlnoci," dodal Hřebík.

 

Klub, ilustrační fotografie

 

Dnešní oznámení ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO)l, že všechny restaurace, kluby či bary budou muset být od pátku uzavřené mezi půlnocí a 6:00, Hřebík vnímá jako selhání vlády. "Doplácíme na chybu a neschopnost vlády, která dopustila, aby se neřízeně promořovalo už během léta," řekl Hřebík. Těžko se vyrovnal už se situací na jaře. "Máme z toho dluhy, statisíce. Postupně jsme je umořovali, začali se z toho dostávat a tohle je rána do vazu," řekl. Propustit musel i poslední kmenové zaměstnance, provoz klubů budu zajišťovat jen brigádníci. "To bude pár lidí," uvedl Hřebík. Za běžného stavu před koronavirovou krizí pro něj pracovalo až 75 lidí, i když většina to měla jako pravidelný přivýdělek.

 

Už ve středu ministerstvo zdravotnictví  oznámilo, že od pátečních 18:00 zakazuje vnitřní hromadné akce na stání pro více než deset lidí, nařízení se týká i soukromých setkání. Výjimku mají výstavy, trhy a podobné akce. Na akcích k sezení musí být vstupenky prodávané na konkrétní místo. Nařízení platí i pro restaurace, bary či kluby, které nesmějí dovnitř pustit více lidí, než je kapacita k sezení.

 

To se dá podle Hřebíka splnit, i když s obtížemi. "Podniky máme vybavené dostatkem míst k sezení a dokoupili jsme i nějaké barové židle," řekl Hřebík.

 

Klub, ilustrační fotografie

 

Ministerstvo také zpřesnilo nařízení pro nošení roušek v těchto místech. Lidé je nemusí mít jen při konzumaci, povinné jsou i u baru, pokud se nesedí.

Redakce GastroJobs.cz

Zdroj: ČTK

Fotografie: ilustrační pod licencí C00

Používáním webu společnosti Solution Factory, s.r.o. souhlasíte s tím, že k poskytování služeb a analýze návštěvnosti se používají soubory cookie.