Gastro Is Not Dead

ClouDesign

EcoKrabicky

Červenec už bez omezení? Zatím ne všude

Červenec už bez omezení? Zatím ne všude

Od 1. července už můžou být restaurace a hospody v Česku otevřené i v čase od 23:00 do 06:00. Lidé také budou moci konzumovat občerstvení například v hledištích kin. Rozvolnění těchto opatření se ale ještě nebude týkat míst s vyšším výskytem onemocnění covid-19. Už od pondělí 22. června se také otevřenou dětské koutky v obchodních centrech. Novinářům to dnes řekli ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a hlavní hygienička Jarmila Rážová.

 

Za současné situace by zákaz nočního provozu stravovacích zařízení zůstal v platnosti v Praze a v okrese Karviná, kde jsou lokální ohniska nákazy. "Uvidíme, jaký bude vývoj v dalším týdnu. Průběžně budeme situaci vyhodnocovat a s dostatečným předstihem budeme informovat o tom, kterých regionů se budou omezení týkat," uvedla Rážová.

 

Restaurace, ilustrační fotografie

 

Podle ministerstva zdravotnictví je vývoj epidemiologické situace v Česku příznivý. "Noční bary, kluby a diskotéky považujeme stále za velmi rizikové. Ukazují to zkušenosti ze zahraničí, v posledních dnech v Izraeli nebo předtím v Jižní Koreji," vysvětlil ministr Vojtěch.

 

Od pondělí 22. června nemusí podle šéfa pracovní skupiny ministerstva pro uvolňování přijatých opatření Rastislava Maďara provozovatelé například restaurací aktivně bránit tomu, aby se hosté neshlukovali na méně než dva metry. "Je to pro ně nesmírně obtížné to hlídat. Ale nadále by to měli doporučovat, nechat například na zemi samolepky nebo vyvěšené informační letáky," řekl Maďar.

 

Klub, ilustrační fotografie

 

Veřejnost měla kvůli zamezení šíření koronaviru zakázán vstup do stravovacích zařízení od 14. března. Restaurace, kavárny a hospody mohly občerstvení vydávat jen přes okénko nebo rozvozovou službu. Zahrádky s obsluhou se mohly otevřít 11. května, vnitřní prostory pak od 25. května.

 

Od 8. června pak mohly být po 23:00 v provozu venkovní prostory restaurací, hospod a kaváren. Venkovní sezení ale nadále podléhá přísným bezpečnostním a hygienickým pravidlům. U vstupu musí být k dispozici dezinfekce na ruce. Stoly by měly být uspořádány tak, aby sedící zákazníci od sebe nebyli na kratší vzdálenost než 1,5 metru, vyjma hostů u jednoho stolu. Před usazením nové skupiny zákazníků musí personál dezinfikovat stůl a židle.

 

Restaurace, ilustrační fotografie

 

V období restrikcí poklesly podle projektu Česko v datech útraty v restauracích na polovinu, největší pokles byl v Praze. Roční tržby gastronomického odvětví jsou zhruba 154 miliard korun. Výpadek v jeho tržbách tak bude podle odhadu stravenkové společnosti Edenred činit asi 20 miliard korun.

Redakce GastroJobs.cz

Zdroj: ČTK

Fotografie: ilustrační pod licencí C00

Používáním webu společnosti Solution Factory, s.r.o. souhlasíte s tím, že k poskytování služeb a analýze návštěvnosti se používají soubory cookie.