Café AdAstra

ECOKrabičky

Vede nucený úsměv v práci k alkoholismu?

Vede nucený úsměv v práci k alkoholismu?

Lidé, kteří jsou nuceni v zaměstnání předstírat úsměv, dusit v sobě emoce a skrývat podráždění, mívají ve volném čase sklony k rizikové konzumaci alkoholu. Zjistil to průzkum vědců z amerických univerzit Penn State a Buffalo.

 

Badatelé zkoumali konzumní návyky zaměstnanců, kteří v práci (konkrétně v gastronomii, ve zdravotnictví a ve školství) nepřetržitě přicházejí do styku s jinými lidmi. Zjistili, že jedinci, kteří v práci předstírají nebo přehánějí pozitivní emoce (např. úsměv), nebo musí krotit emoce negativní (třeba chuť obrátit oči v sloup), mají tendenci k častému a nemírnému pití.

 

Usmívat se celý den je vyčerpávající

 

Podle jejich zjištění by zaměstnavatelé neměli svůj personál tolik svazovat zažitými konvencemi o vstřícném chování k zákazníkům, klientům nebo žákům, ale umožnit jim chovat se aspoň do jisté míry přirozeně.

 

“Zní to pozitivně, usmívat se v práci celý den, není to ale přirozené a je to velmi vyčerpávající. Na konci pracovní doby se zaměstnancil cítí unaveně. Zejména lidé se slabší vůlí potom pro odreagování sáhnou po alkoholu. Ale i silným osobnostem se může stát, že veškerý příděl sebeovládání spotřebují během dne a nemají pak už dost síly odmítnout panáka nebo pivo.”

 

Usmívat se celý den je vyčerpávající

 

Navíc se často jedná o mladé lidi, jejíchž práce není finančně ani společensky dostatečně ohodnocena, je pro ně proto i těžké hledat motivaci. Zdravotní sestra může aspoň najít útěchu v tom, že svým pozitivním přístupem pomůže pacientům. Ale číšník nebo servírka jsou nuceni k přetvářce kvůli lidem, s kterými je nic nespojuje a mnohé z nich už nikdy v životě neuvidí.

Redakce GastroJobs.cz

Zdroj: Science Daily/Penn State

Fotografie: Ilustrační pod licencí C00

Používáním webu společnosti Solution Factory, s.r.o. souhlasíte s tím, že k poskytování služeb a analýze návštěvnosti se používají soubory cookie.