Café AdAstra

ECOKrabičky

Polské hovězí, argentinský steak a český ministr

Polské hovězí, argentinský steak a český ministr

Tajně natočená reportáž polské televize TVN24 koncem ledna ukázala, že v masokombinátu v Mazovském vojvodství byl porážen nemocný dobytek. Jatka už byla uzavřena. Polské úřady vylučují, že by bylo ohroženo zdraví lidí. Do Česka bylo z těchto jatek vyvezeno asi 300 kilogramů hovězího a k lidem či do restaurací se dostalo 137 kilogramů. Maso z problematických jatek prověřila Státní veterinární správa, podle které vyhovělo smyslovému hodnocení a neobsahovalo zbytky léčiv ani bakterie způsobující salmonelózu. Také Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) při kontrolách vytipovaných pražských restaurací nezjistila žádné pochybení ve vztahu k původu masa, ani nenašla žádné maso neznámého původu.

 

Dalo by se tedy říct, že všechno dobře dopadlo, obranné mechanismy zafungovaly, trasy cestování potenciálně závadného zboží byly rychle dohledány. Maso sice pocházelo z pochybných jatek, ale pravděpodobně nikoliv z nemocných zvířat. Nikomu se neudělalo špatně, důvody znepokojení pominuly. Přesto obsluha mnoha restaurací stále musí vysvětlovat hostům, že se nemají čeho bát. Proč?

 

Zpracování masa, ilustrační fotografie

 

Stačilo k tomu několik podivuhodných vyjádření ministra zemědělství České republiky Miroslava Tomana (ČSSD). Na středečním zasedání sněmovního zemědělského výboru nejprve poslancům řekl, že restaurace, které odebíraly v Praze hovězí z problematických polských jatek, je následně vydávaly za argentinské. Chci vás ubezpečit, že to nešlo do žádných low-costových restaurací, byly to luxusní restaurace, speciálně v Praze. Braly to restaurace, které pak vydávají polské maso za argentinské, aby mohly prodávat za 1000 korun porci, Pan ministr nechtěl konkrétní podniky uvádět, jsou však podle něj nazývané asijsky. A tím nemyslím čínské restaurace, dodal.

 

Na odpolední tiskové konferencí toto svoje tvrzení označil za “příklad”. Jmenoval pak jednu konkrétní restauraci (ani luxusní, ani s asijským jménem), kde bylo v rámci prošetřování kauzy polského hovězího údajně nalezeno 31 kilogramů masa označeného za české. Veterináři však uvedli, že se nejednalo jenom o hovězí maso - šlo o necelých deset kilogramů neoznačeného vepřového, necelý kilogram kuřecího a krůtího ořezu, kilogram mletého masa, přes dva kilogramy krůty a dále pak masa označená jako daněk, jelen či losos. Hovězího masa, které bylo neoznačené, našli veterináři 9,56 kilogramu.

 

Hovězí maso, ilustrační fotografie

 

Jednatel dotčené restaurace později ministrovo tvrzení odmítl.Pan ministr neví, co říká. Hovězí, o kterém se mluví, dodává firma Gaube. Nevěděli jsme, že jde o maso z Polska,“ řekl jednatel restaurace serveru iROZHLAS.cz. Dodal, že nešlo o 31 kilogramů, jak vyznělo z ministrova prohlášení, ale devět a podle svých slov to může doložit.Měli jsme veterinární kontrolu a vše se zlikvidovalo. K zákazníkům se nic nedostalo,doplnil s tím, že maso od firmy Gaube odebírá jeho restaurace půl roku. Odmítl také, že by maso z Polska zaměňovali v restauraci za argentinské. “Argentinské maso bereme úplně od jiné firmy,“ uvedl s tím, že hovězí maso z Polska používají například do guláše. Dodal také, že zvažuje právní kroky proti ministerstvu zemědělství. “Cítíme se poškozeni. Už jsem mluvil se svým právníkem a zvažujeme okamžité právní kroky,“ dodal.

 

Slova ministra zemědělství ve čtvrtek kritizovala Asociace hotelů a restaurací České republiky ústy svého prezidenta Václava Stárka: "My se domníváme, že je velmi nešťastné, možná i skandální, když se člen vlády vyjádří ve smyslu, že restaurace podvádějí tím, že zaměňují vůbec produkty - jakékoliv - natož zdravotně závadné," řekl Stárek. Navíc upozornil na to, že Státní zemědělská a potravinářská inspekce pochybení nenašla. "Tento způsob komunikace se nám nelíbí. Rozumím tomu, že se ministerstvo snaží dlouhodobě prosazovat české produkty proti zahraničním, to je celkem jasná věc. Ale měla by se vést férovými metodami, a ne tímhle způsobem, protože české hospody mimo jiné také propagují české výrobky a lokální produkty. Myslím, že je zbytečné vyvolávat takovou hysterii," dodal prezident AHR ČR.

 

Restaurace, ilustrační fotografie

 

Proti ministrovým výrokům se ohradila i společnost Gastro Group provozující pražský podnik La Casa Argentina. Vyzvala ministerstvu zemědělství, aby zveřejnilo restaurace, které údajně prodávaly polské maso označené za jiné. "Žádáme ministerstvo zemědělství a kontrolní orgány, aby v co nejkratším termínu celou aféru vysvětlilo a zveřejnilo všechny informace, které má. Jinak totiž bez jediného důvodu poškozuje pověst a jméno restaurací, které s kauzou nemají nic společného. Vybudovat si v gastronomii dobré jméno je totiž několikaletá práce mnoha lidí, a takto podané zavádějící informace nás velmi poškozují," sdělili v pátek ČTK její zástupci. Podle nich se kvalitní steak z nedá z polského masa připravit, maso má jinou strukturu, použitelné je podle nich především do gulášů. "Pokud by záměna masa byla tak jednoduchá, celý svět by nedovážel hovězí maso plemena Black Angus z Argentiny a USA," dodali.

 

Poslední (páteční) vyjádření ministra zemědělství Tomana  je úsměvné: “Domnívám se, že má slova byla pochopena nesprávně. Mým jediným cílem je účinná ochrana českých spotřebitelů. Chci veřejnost ujistit, že nadále probíhají intenzivní kontroly a v případě prokázání jakýchkoliv pochybení o nich budeme neprodleně informovat.“

 

Cože

 

Aha, takže pan ministr sice řekl, že některé restaurace v Praze vydávají polské maso za argentinské, aby mohly prodávat porci za tisíc korun, ale my jsme ho pochopili nesprávně. Ve skutečnosti chtěl možná říct něco jako: “Jděte a jezte hovězí, nic se vám nestane, jsem s vámi!”

 

Bylo by to k smíchu, kdyby ministrovo vyjádření paušálně neohrozilo pověst všech restauratérů. Stín podezření (znáte tu židovskou anekdotu?) zkrátka zůstává a veřejnost se zdá mít jasno, hle: Je libo argentinský biftek? Fando, vytáhni z mrazáku tu polskou krávu…, Svět je otevřenej, i kráva z Polska může udělat kariéru jako argentinské hovězí…,  Máme maso. Ó, my se máme. A to je jenom pár příkladů.

 

Miroslav Toman by měl udělat všechno pro to, aby minimalizovat škody, které napáchal. Ať tedy okamžitě jmenuje restaurace, které podle něj výše popsaným způsobem podvádějí, a předloží důkazy pro svoje tvrzení. Nebo ať se omluví a přizná, že, snad v náhlém afektu, použil nafouknuté tvrzení z říše bájí a žádné takové restaurace v Praze nejsou a nebyly.

 

Taky by mohl rezignovat, ale to bychom museli žít jinde.

Redakce GastroJobs.cz

S využitím zpravodajství ČTK

Fotografie: ilustrační pod licencí C00

Používáním webu společnosti Solution Factory, s.r.o. souhlasíte s tím, že k poskytování služeb a analýze návštěvnosti se používají soubory cookie.